Eksperymentalny odczyt dźwięku z fonografu Edisona – 31.07.2015r.


Dzięki uprzejmości Dyrektora Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, Pana Kajetana Konarzewskiego, w dniu 31 lipca br. na terenie Muzeum Fonografii w Niepołomicach odbył się eksperymentalny odczyt dźwięku z fonografu Edisona. Urządzenie produkowane było w latach 1900 – 1902 przez niemiecką firmę Excelsior Werke z Kolonii. Zostało odrestaurowane przez Pana Ryszarda Dulskiego, który dodatkowo dorobił specjalny przetwornik oparty na mikrofonie różnicowym. Dzięki temu możliwa była rejestracja dźwięku zapisanego na woskowym wałku fonografu. Plik dźwiękowy zostanie przekazany specjalistom w celu oczyszczenia z szumu i trzasków (wałek posiada uszkodzenie w postaci poprzecznego pęknięcia), co być może pozwoli na identyfikację historycznego nagrania. Pan Ryszard poważnie myśli również o próbie nagrania dźwięku na wałku przy pomocy historycznego fonografu. W tym celu powstała już działająca replika igły wycinającej rowek (na zdjęciu w ręku Pana Ryszarda). Należy jeszcze dobrać odpowiedni materiał na wałek rejestrujący. W oczekiwaniu na dalszy ciąg historii zabytkowego fonografu, zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Fonografii w Niepołomicach, gdzie można zobaczyć wiele innych ciekawych urządzeń do nagrywania i odtwarzania dźwięku, w tym zabytkowe odbiorniki radiowe. Link do strony Muzeum:

http://muzeumfonografii.pl

 

 

 

,

Dodaj komentarz