Nowy przekaźnik APRS już (prawie) na Marsie!


Las ma mnóstwo zalet i jedną wadę – pożera fale radiowe. Dlatego trudno Wam telefonować w trakcie spaceru po Puszczy Niepołomickiej a nam ciężko prowadzić bezpośrednią łączność radiową czy przesłać swoją pozycję geograficzną w trakcie akcji ratunkowej na terenie zalesionym. Postanowiliśmy więc umieścić w środku lasu na wieży obserwacyjnej Hysne nasz przekaźnik APRS, w warunkach iście marsjańskich (brak prądu, huraganowe wiatry, ekstremalnie wysokie i niskie temperatury, brak dostępu w okresie zimowym). Rolą tego urządzenia (fachowa nazwa: Digi APRS) jest wyławianie słabych sygnałów z pozycją geograficzną w amatorskim systemie APRS i przesyłanie ich dalej, do kolejnych przekaźników i do Internetu. Dzięki temu na ekranie komputera (np. strona www.aprs.fi) możemy obserwować przemieszczające się po terenie obiekty.
Prace rozpoczęliśmy w godzinach południowych od montażu panelu słonecznego, skrzynki na elektronikę oraz anteny. Uruchomienie digi nastąpiło już w świetle latarek i padającym deszczu. Po powrocie do domu okazało się, że sprzęt na wieży nie działa! Szybka akcja następnego dnia dała smutny rezultat – padł radiotelefon Radmor 31311, wcześniej testowo pracujący kilka tygodni bez zarzutu. Z drugiego zestawu digi (przygotowanego do montażu na wieży w Baczkowie) zabraliśmy Alana CT-180, który na razie działa wyśmienicie.
Ze względu na zasilanie z baterii słonecznych, czyli konieczność oszczędnego gospodarowania prądem z akumulatora, mocno ograniczyliśmy ilość przenoszonych ramek. Przekaźnik wybiera i przesyła tylko pakiety ze ścieżką WIDE1-1 obiektów znajdujących się w promieniu 20 km od wieży. Daje to pokrycie całej Puszczy Niepołomickiej i okolic, wraz z częścią autostrady A4.
Digi musi sobie poradzić w trudnych warunkach atmosferycznych, szczególnie niska temperatura będzie zmniejszała pojemność akumulatora. Prądu powinno wystarczyć na kilkanaście pochmurnych dni. Jeżeli nie pojawi się słońce a napięcie spadnie poniżej 11 woltów, przekaźnik wyłączy się oczekując na naładowanie akumulatora przez baterię słoneczną. Digi co 20 minut wysyła telemetrię (aktualne napięcie akumulatora, ilość odebranych ramek i ilość powtórzonych ramek), dostępną na stronie https://aprs.fi/telemetry/a/SP9MOA-3
Dzięki temu widzimy, jak radzi sobie nasze marsjańskie urządzenie zamontowane przez kolegów Roberta SP9RS, Piotra SP9PAP, Bartka i Mariusza SP9HSQ. 
Niestety, zestaw przygotowany na wieżę obserwacyjną w Baczkowie ruszy dopiero na wiosnę, po uzupełnieniu o zabrany radiotelefon.

Bardzo dziękujemy Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe oraz Miasto i Gmina Niepołomice, bez których wsparcia nie powstałby kolejny element Zapasowej Sieci Łączności Kryzysowej.

,

Dodaj komentarz