ŚDM – Akcja ratunkowa w Podłężu – SPEmCOM


 

W dniu 31 lipca członkowie naszego Klubu wraz ze Strażą Leśną oraz Amatorską Siecią Ratunkową EmCom uczestniczyli w akcji ratunkowej w miejscowości Podłęże.
W godzinach popołudniowych kilkutysięczna grupa pielgrzymów dotarła w okolice dworca PKP w Podłężu. Na miejscu znajdował się nasz kolega Andrzej SQ9MUP oraz kilkuosobowa grupa Strażników Leśnych, kierujących przemieszczaniem się tłumu. Szybko okazało się, że brakuje wody pitnej oraz obsługi medycznej. Andrzej przez radiotelefon który miał przy sobie przekazał informację o zagrożeniu, która za pośrednictwem Mariusza SP9HSQ trafiła do dyżurującej na kanale 145.500 stacji SP0MASR (Małopolska Amatorska Sieć Ratunkowa). Dzięki temu natychmiast udało się zawiadomić odpowiednie służby. Bardzo szybko tłum powiększał się i przybywało osób wymagających hospitalizacji. Dowódca Straży Leśnej zdecydował o ściągnięciu z obozowiska znajdującego się w środku Puszczy Niepołomickiej ponad czterdziestu Strażników oraz całego dostępnego zapasu wody pitnej. Zadysponowano także namiot dla zabezpieczenia poszkodowanych. Ta informacja dotarła do obozowiska drogą radiową za pośrednictwem stacji SP9HSQ. Od tej pory wszystkie dyspozycje przekazywane z miejsca i do miejsca prowadzenia akcji ratunkowej były przesyłane za pomocą stacji ręcznej kolegi Andrzeja SQ9MUP oraz stacji pośredniczących (domowych) kolegów Mariusza SP9HSQ i Janka SP9BCH, którzy mieli bezpośrednią łączność radiową z obozowiskiem, Nadleśnictwem oraz pojazdami Straży Leśnej. Tym kanałem również przekazywano na bieżąco raporty pogodowe. Równocześnie o aktualnej sytuacji byli informowani koledzy z EmCom dyżurujący na kanale 145.500 MHz. Z tego źródła otrzymywaliśmy również na bieżąco wiadomości o wysyłanej pomocy. Wkrótce pojawiły się kolejne oddziały Straży Pożarnej, Wojsko z zapasem wody oraz punktem medycznym, Leśnicy z wodą pitną oraz karetki pogotowia. Najbardziej poszkodowanych pielgrzymów zabierał śmigłowiec. Po około trzech godzinach udało się opanować sytuację. Większość pielgrzymów została doprowadzona do podstawianych pociągów i bezpiecznie mogła odjechać w swoim kierunku.
Dzisiejsza akcja ratunkowa była pierwszym takim doświadczeniem dla członków naszego klubu. Pokazała ona, że nasz sprzęt i umiejętności pozwalają na skuteczne wezwanie pomocy oraz zapewnienie łączności zapasowej z miejscem prowadzenia akcji ratunkowej.
Miłym akcentem kończącym dzień były osobiste podziękowania za naszą pracę Nadleśniczego oraz Dowódcy Straży Leśnej.
My również dziękujemy za możliwość współpracy przy zabezpieczaniu Puszczy Niepołomickiej podczas trwania Światowych Dni Młodzieży.

,

Dodaj komentarz