SP9MOA w Radiu WNET


 

 

4 sierpnia w Niepołomicach gościło Radio WNET z Warszawy. Michał SQ9ZAY oraz Mariusz SP9HSQ mieli przyjemność opowiedzieć kilka słów o naszym Klubie w audycji „Poranek Wnet”.

 

28679357311_a49512194f_o

Foto: Włodzimierz Brewczyński/Radio WNET

Za pomocą krótkofalówki miałem przyjemność rozmawiać z Nową Zelandią tj. 17700 km od Polski – mówił Michał Matusik, który wraz z Mariuszem Cieluchem należą do Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców. W Poranku Wnet mówili również o przygotowaniach do nawiązania połączenia z kosmonautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W Niepołomicach około dwóch lat temu powstał z inicjatywy lokalnej grupy amatorów radiowych przy współudziale Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego klub „Krótkofalowców”. Jak powiedzieli goście Poranka Wnet, celem niepołomickiego klubu jest propagowanie krótkofalarstwa. Jest to nawiązywanie łączności radiowej z różnymi stacjami, której odległości mogą wydać się imponujące dla laika: – Za pomocą krótkofalówki miałem przyjemność rozmawiać z Nową Zelandią tj. 17700 km – powiedział Matusik.

Ponadto misją Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców jest służba lokalnej społeczności w wypadku sytuacji kryzysowych. Organizacja mogła sprawdzić swoje umiejętności w praktyce podczas Światowych Dniach Młodzieży, kiedy to w pobliżu małopolskiej miejscowości doszło do niebezpiecznego wypadku: – Na stacji kolejowej w Podłężu zgromadziła się duża ilość pielgrzymów. Nasz kolega zauważył, że jest problem z brakiem ratowników medycznych. Podstawowe siły zabezpieczające akcje były niewystarczające, a telefon komórkowy szefa straży leśnej rozładował się. (…) Naszymi kanałami została wezwana pomoc medyczna, dzięki czemu przyleciał śmigłowiec medyczny i przyjechało pogotowie – relacjonował jeden z członków klubu.

Obecnym celem krótkofalowców jest nawiązanie połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Niepołomicki klub wykonuje to w celach edukacyjnych, aby dzieci z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego mogły zadać pytania kosmonautom pełniącym służbę na stacji.

O współpracy z nami wspomniał również Nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice, Pan Łukasz Nowak

28139178424_1bf7d21113_o

Foto: Włodzimierz Brewczyński/Radio WNET

 

Cała audycja „Poranek WNET” dostępna jest po kliknięciu w LOGO 

WNet_logo

#Radio Wnet

www.radiownet.pl

,

Dodaj komentarz