Stacja HF25DN – Podsumowanie


Stacja okolicznościowa HF25DN przeszła do historii więc przyszedł czas na podsumowanie.

Czwartek, 2 czerwca, Przygotowania

Pierwsze pracę rozpoczęły się w czwartek 2 czerwca, kiedy to postawiona została antena KF oraz UKF. Antena na KF to druga wersja ubiegłorocznej anteny, dipol 80, 40 i 20m odcinany trapami, który został zawieszony na 10 metrowym maszcie przymocowanym do słupa po przeciwnej stronie drogi, inaczej niż w ubiegłym roku. Na bliższym słupie oświetleniowym zawieszone zostały anteny UKF  „Jotka”oraz QFH do odbioru satelit pogodowych NOAA. Mimo kiepskiej pogody kolegom Andrzejowi SQ9MUP, Michałowi SQ9ZAY, Mariuszowi SP9HSQ, Rafałowi SQ9IAB, Tomkowi SP9TOM, Frankowi SQ9FSZ oraz Michałowi i Frankowi udało się przymocować maszt do słupa oraz rozpiąć ramiona anteny do budynku pobliskiej piekarni.

Foto_03

Foto_05

Foto_08  Sprawdziliśmy oczywiście antenę, pracowała koncertowo 🙂

Foto_11Piątek, 3 czerwca, Pierwszy dzień pracy stacji

Piątek był dniem przygotowań sprzętu oraz rozpoczęcia pracy stacji. Przywieziony został sprzęt klubowy jak i nasze prywatne urządzenia, które miały służyć do celów pokazowych. Dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Dulskiego kolejny raz mogliśmy wystawić na widok publiczny jego bezcenne odbiorniki. Kolega Mariusz SP9HSQ przygotował „Kącik odbioru satelit ”  oraz  tradycyjny już „Kącik telegraficzny”, który niezmiennie cieszył się dużym zainteresowaniem młodszej części naszych gości.  W godzinach wieczornych  rozpoczynały się bowiem 25 Dni Niepołomic, tak więc i  my zaczynaliśmy naszą pracę na stacji.

Foto_13

Foto_43Sobota, 3 czerwca, Drugi dzień pracy stacji

Drugi dzień pracy stacji okolicznościowej HF25DN obfitował w łączności przede wszystkim na 14 MHz. Naszą stację odwiedziło wiele osób. Szczególnym zainteresowaniem młodszej części widzów cieszył się nadal „kącik telegraficzny”, w którym można było spróbować swoich sił w pracy alfabetem Morse’a.

Foto_23

Foto_24

Foto_41

Nowy nabytek Klubu: Rotor do pracy na satelitach. Dzięki Tomkowi SP9TOM udało się nam pokazać symulację pracy tego urządzenia w warunkach pokojowych. Docelowo zostaną na nim zamontowane dwie czterometrowe  anteny typu YAGI.

Urządzenie zakupiono z dofinansowania ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Województwa Małopolskiego.

Foto_30

Foto_25

Foto_27

Foto_28

Niedziela, 5 czerwca, Trzeci dzień pracy stacji.

Trzeci i zarazem ostatni dzień pracy naszej stacji okolicznościowej. Niezmiennie nasza instalacja w MCDiS cieszyła się zainteresowaniem.

Foto_31

Foto_32

Foto_33

Foto_34

Foto_35

Foto_36

Foto_37

Foto_38

Foto_39

Foto_40

Foto_42

Podsumowanie

W trakcie trzech dni pracy stacji HF25DN, pracującej z okazji 25-tych Dni Niepołomic przeprowadzono 234 łączności, co obrazuje poniższa tabela:

hf25dn

Stacja słyszana była w 36 krajach:

map.aspx

Bardzo serdecznie dziękujemy władzom Miasta i Gminy Niepołomice, Referatowi Promocji UMiG oraz dyrektorowi Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, Panu Kajetanowi Konarzewskiemu.

Pragnę również podziękować wszystkim kolegom zaangażowanym w organizację pracy stacji okolicznościowej HF25DN to jest: SP9BCH, SP9HSQ, SQ9MUP, SQ9ZAY,SQ9FSZ, SP9TOM, SQ9IAB, SP9NCE oraz Ola, Jakubowi oraz Frankowi

DOBRA ROBOTA!!!

Michał Matusik SQ9ZAY

Prezes Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców przy Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym

,

Dodaj komentarz