III Ćwiczenia Łączności Kryzysowej – 27.11.2016


W gminie obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Z powodu zalania stacji transformatorowej wystąpił brak zasilania na terenie gminy, przez co nie działa łączność profesjonalna i komórkowa.
Stacja Koordynująca SP9MOA w Obserwatorium pracuje na zasilaniu akumulatorowym oraz na agregacie prądotwórczym zapewniając łączność pomiędzy najważniejszymi jednostkami w mieście.
Godzina 12.25 czasu lokalnego, Sztab Zarządzania Kryzysowego w Niepołomicach mieszczący się w lokalu Straży Miejskiej (budynek Policji) otrzymuje informację o zablokowanym przepuście pod mostem na Drwince, niedaleko nowej szkoły na Jazach. Poziom wody szybko wzrasta. Most patroluje kolega Michał ze swoim synem. Ponieważ nie jest krótkofalowcem, informacje przekazuje turystycznym radiotelefonem PMR do posterunku przy moście na Wiśle (droga 75). Stamtąd meldunki trafiają do stacji koordynującej SP9MOA (Obserwatorium) a następnie do Sztabu Zarządzania. Drogą radiową powiadamiana jest OSP Niepołomice i natychmiast dysponuje zastępem do udrożnienia przepustu. Na wałach wiślanych dyżuruje Patrol Harcerzy Szczep Puszcza – Niepołomice, z którym łączność utrzymywana jest również za pomocą radiotelefonów PMR. Patrol dociera do miejsca wskazanego przez Wydział Zarządzania Kryzysowego z Wieliczki, gdzie znajduje się ciężko ranny mężczyzna. Konieczny jest natychmiastowy transport do szpitala. Śmigłowiec zostaje wezwany przez Małopolską Amatorską Sieć Ratunkową (stacja SP0MASR), z którą mamy bezpośredni kontakt radiowy. Krótkofalowcy przekazują również meldunki ze śluzy na Kępie, gdzie wystąpił przeciek i jest groźba ewakuacji mieszkańców. W terenia działa kierowca z radiem CB, przekazując na kanale 9 informacje z wybranych miejsc prowadzenia akcji przeciwpowodziowej.
Krótkofalowcy pokrywają zasięgiem radiowym cały teren prowadzenia akcji ratunkowej, przekazując komunikaty pomiędzy wszystkimi uczestnikami dzisiejszych ćwiczeń.

Wielkie podziękowania dla OSP Niepołomice oraz Harcerzy Szczepu „Puszcza” za czynny udział w ćwiczeniach!!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”20″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

,

Dodaj komentarz