Ćwiczenia MARCONI 2017


UWAGA! Będzie poważnie, bo krótkofalarstwo to nie tylko zabawa.
W minioną sobotę na terenie naszej Puszczy odbyły się Ćwiczenia Łączności Kryzysowej zorganizowane wspólnie z Nadleśnictwem Niepołomice noszące wiele mówiący kryptonim „Marconi 2017”. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki Straży Pożarnej z Wieliczki, Bochni i Szarowa, patrole Policji z Niepołomic i Bochni, żołnierze z jednostki wojskowej w Kłaju, Straż Leśna oraz krótkofalowcy. Celem ćwiczeń było sprawdzenie działania łączności służ profesjonalnych na terenie Puszczy Niepołomickiej, przetestowanie możliwości współdziałania jednostek podczas prowadzenia akcji ratunkowych oraz określenie przydatności krótkofalowców do zapewnienia łączności zapasowej. 
Uczestnicy ćwiczeń przemieszczali się po lesie w dwóch grupach i oddalając się od swoich macierzystych jednostek, sprawdzali łączność z radiotelefonów samochodowych oraz przenośnych. W każdym pojeździe znajdował się krotkofalowiec, króty przez przemiennik przekazywał raporty z testów do tymczasowego punktu dowodzenia na Żubrowni. W pojazdach znajdowały się nasze nadajniki systemu APRS, więc przemieszczanie się grup było widoczne na komputerowej mapie (www.aprs.fi). Dodatkowo został uruchomiony przenośny przemiennik Straży Pożarnej, który poprawił łączność pomiędzy jednostkami.
Ćwiczenia zakończyły się poczęstunkiem przy ognisku, gdzie można było wymienić uwagi i telefony, oraz podyskutować o kolejnych działaniach mających na celu integrację służb profesjonalnych, leśników i krokofalowców.
Miłym akcentem była pochwała w naszym kierunku, a dotycząca działania łączności amatorskiej na terenie Puszczy Niepołomickiej. To znaczy, że nasza dwuletnia praca w zakresie budowania Zapasowej Sieci Łączności Kryzysowej na terenie Gminy Niepołomice nie poszła na marne 🙂 Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale widzimy, że warto działać w tym zakresie.
Dziękujemy serdecznie Nadleśnictu Niepołomice za organizację oraz wszystkim służbom za przybycie na ćwiczenia!
Wkrótce ukaże się materiał filmowy z ćwiczeń oraz ich podsumowanie.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”44″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

,

Dodaj komentarz