Dyplom „120 LAT RADIA „


W dniu 07 maja 1895 rosyjski fizyk i inżynier Aleksander Popow na spotkaniu Rosyjskiego Towarzystwa Fizycznego i Chemicznego w Petersburgu zaprezentował urządzenie z którego otrzymał sygnały z iskier  oscylatora Hertza .  Eksperyment ten wykazał możliwość przekazywania wiadomości na odległość bez kabli.
W Rosji i niektórych innych krajach, 7 maja obchodzony jest jako „Dzień z Radiem”.
W związku z 120. rocznicą tego wydarzenia SRR (Sojuz Radiolyubitelei Rossii) organizuje i prowadzi działalność „Dni 120 lat Radia.”
W okresie 31.3 do 30.04.2015 pracują amatorskie stacje z okolicznościowymi znakami  R120##  z sufiksami RA — RZ.
Za przeprowadzenie określonej ilości  łączności z w/w stacjami wydawany jest dyplom.

Stacja klubowa SP9MOA przez okres dwóch dni nawiązała stosowną ilość
łączności emisjami CW ,PHONE, DIGI  w celu spełnienia warunków uzyskania dyplomu
w kategorii MIX  „120 LAT RADIA ” / nr  dypl.559/

dyplom

Wg Wikipedii

Nadmienić należy,że G. Marconi jest uznawany jako wynalazca radiowej  łączności bezprzewodowej.W 1897 uzyskał swój pierwszy patent – brytyjski .
Marconi nie wynalazł radiowej transmisji bezprzewodowej, jest to dzieło wielu autorów. Natomiast uczynił tę technikę  użyteczną praktycznie, składając znane wynalazki w działające systemy łączności .
Odbiornik Marconiego był zaś praktycznie identyczny z prezentowanym wcześniej (w maju 1895) przez A. Popowa, który jednak przyznał, że prace Marconiego doprowadziły do praktycznego wykorzystania go na większych odległościach.
W 1896, gdy Marconi składał pierwszy swój wniosek patentowy,  N.Tesla posiadał już osiem patentów na generację fal wysokiej częstotliwości do celów transmisji.
Pierwszy swój „radiowy” patent w urzędzie patentowym USA Marconi złożył przy końcu roku 1900. Został on odrzucony jako zawierający
rozwiązania opisane we wcześniejszych patentach.
Niektóre aspekty działalności Marconiego, szczególnie przypisywanie sobie cudzych pomysłów i wynalazków, budzą kontrowersje współcześnie, a także budziły je w przeszłości.

73!

Jan Kuś  SP9BCH
Kierownik stacji klubowej  S P 9 M O A

 

AKTUALIZACJA 26.042015

Stacja klubowa SP9MOA w kolejnych dniach nawiązała stosowną ilość
łączności emisją CW i spełniła warunki uzyskania dyplomu
w kategorii CW  „120 LAT RADIA ” / nr  dypl.759/

Dyplom CW 759

 

,

Dodaj komentarz