W dniu 07 maja 1895 rosyjski fizyk i inżynier Aleksander Popow na spotkaniu Rosyjskiego Towarzystwa Fizycznego i Chemicznego w Petersburgu zaprezentował urządzenie z którego otrzymał sygnały z iskier oscylatora Hertza . Eksperyment ten wykazał możliwość przekazywania wiadomości na odległość bez kabli.
W Rosji i niektórych innych krajach, 7 maja obchodzony jest jako „Dzień z Radiem”.
W związku z 120. rocznicą tego wydarzenia SRR (Sojuz Radiolyubitelei Rossii) organizuje i prowadzi działalność „Dni 120 lat Radia.”
W okresie 31.3 do 30.04.2015 pracują amatorskie stacje z okolicznościowymi znakami R120## z sufiksami RA — RZ.
Za przeprowadzenie określonej ilości łączności z w/w stacjami wydawany jest dyplom.
Stacja klubowa SP9MOA przez okres dwóch dni nawiązała stosowną ilość
łączności emisjami CW ,PHONE, DIGI w celu spełnienia warunków uzyskania dyplomu
w kategorii MIX „120 LAT RADIA ” / nr dypl.559/
Wg Wikipedii
Nadmienić należy,że G. Marconi jest uznawany jako wynalazca radiowej łączności bezprzewodowej.W 1897 uzyskał swój pierwszy patent – brytyjski .
Marconi nie wynalazł radiowej transmisji bezprzewodowej, jest to dzieło wielu autorów. Natomiast uczynił tę technikę użyteczną praktycznie, składając znane wynalazki w działające systemy łączności .
Odbiornik Marconiego był zaś praktycznie identyczny z prezentowanym wcześniej (w maju 1895) przez A. Popowa, który jednak przyznał, że prace Marconiego doprowadziły do praktycznego wykorzystania go na większych odległościach.
W 1896, gdy Marconi składał pierwszy swój wniosek patentowy, N.Tesla posiadał już osiem patentów na generację fal wysokiej częstotliwości do celów transmisji.
Pierwszy swój „radiowy” patent w urzędzie patentowym USA Marconi złożył przy końcu roku 1900. Został on odrzucony jako zawierający
rozwiązania opisane we wcześniejszych patentach.
Niektóre aspekty działalności Marconiego, szczególnie przypisywanie sobie cudzych pomysłów i wynalazków, budzą kontrowersje współcześnie, a także budziły je w przeszłości.
73!
Jan Kuś SP9BCH
Kierownik stacji klubowej S P 9 M O A
AKTUALIZACJA 26.042015
Stacja klubowa SP9MOA w kolejnych dniach nawiązała stosowną ilość
łączności emisją CW i spełniła warunki uzyskania dyplomu
w kategorii CW „120 LAT RADIA ” / nr dypl.759/