HF40HSP – Stacja okolicznościowa


W dniach 25.04 -08.05  Niepołomicki Klub Krótkofalowców przy Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym SP9MOA będzie pracował pod znakiem okolicznościowym HF40HSP z okazji czterdziestolecia Harcerskiego Szczepu „Puszcza”
Za przeprowadzone łączności będzie można otrzymać okolicznościową kartę QSL.

HF40HSP_1 (1)

Szczegóły: www.qrz.com/db/hf40hsp

Zapraszamy do łączności!

 

Puszcza40lat (1)

Szczep „Puszcza” założyło  w 1976 roku grono młodych ludzi. Na patrona wybrali Króla Kazimierza Wielkiego – wybitnego władcę z dynastii Piastów związanego z Niepołomicami , gdyż tutaj ten król ufundował w XIV wieku Kościół i przebudował stary drewniany zameczek myśliwski  w królewska rezydencje. Barwa Szczepu jest zieleń tak jak zielona jest Niepołomicka Puszcza a symbolem żubr. Cała obrzędowość i symbolika środowiska związana jest rownież z Niepolomicami . Nazwy kolejnych drużyn to: ” Leśni ludzie”, ” Watra”, ” Niepolomni”  , ” Gawra” , ” Szatra” , „Zielone Iskierki”, ” Niepołomickie zuchy”, „Muchomorki” ” Wesołe misie” , ” Białe Wilczki” czy ” Podróżnicy”. Szczep w marcu w Święto Wiosny obrzędowo  wita budząca sie do życia przyrodę. Nad środowiskiem czuwa Krąg Straznikow Ognia zbierajacy sie w Noc Swietojanska.

Przez minione 40 lat przez druzyny zuchowe i harcerskie przeszło okolo 2 tysięcy młodych ludzi. Prawie 500 z nich zdobyło harcerski krzyż. Setka młodych ludzi podjęła trud instruktorskiej służby przyjmując  role przybocznych i drużynowych. Środowisko przez te lata zorganizowało prawie 100  akcji obozowych . Były to zimowiska, letnie obozy stałe i wędrowne oraz kolonie zuchowe i stanice. Stałymi elementami pracy stały sie :  Zlazy Zastepow, Festiwale Teatrzyków Zuchowych, Swieta Szczepu czy Jesienne wyprawy w góry . Baza Szczepu jest ośrodek harcerski którym od ponad dwudziestu lat zarządza Koło Przyjaciol Harcerstwa – Stowarzyszenie Byłych Instruktorow Wychowanków i Sympatyków Szczepu „Puszcza”.

Szczep ” Puszcza” na stałe wpisał sie w krajobraz niepolomickiej społeczności, stanowiąc od lat ważne środowisko wychowacze skupiające dzis wszystkie pokolenia. Godnie kontynuuje tradycje ruchu harcerskiego, ktory na terenie Niepolomic rozpoczął działalność  w 1936 roku.

Więcej: http://szczeppuszcza.pl/

Razem4 (1)

,

Dodaj komentarz