HF40HSP w 40-lecie Szczepu „Puszcza” – podsumowanie


PODSUMOWANIE:

Stacja okolicznościowa HF40HSP pracowała w dniach 25 kwietnia – 8 maja 2016r.

Zostało przeprowadzonych 637 łączności.

Stacja była słyszalna na 4 kontynentach w 52 krajach takich jak Hiszpania, Anglia, Francja, Węgry, Belgia, Słowacja, Rosja, Serbia, Chorwacja,  Dania, Włochy, Estonia, Ukraina, Litwa,  Czechy,  Bułgaria, Niemcy a także Chile, Argentyna, USA,  Brazylia, Japonia, Tajlandia oraz Azory . Zakres obrazuje poniższy rysunek (źródło: hrdlog.net)

map.aspx

 

podsumowanie

 

W dniach 25 kwietnia-8 maja 2016r. Niepołomicki Klub Krótkofalowców przy Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym pracował pod znakiem okolicznościowym HFHSP z okazji czterdziestolecia Harcerskiego Szczepu „Puszcza” w Niepołomicach. Stacja pracowała z terenu harcówki w dniu 3 maja podczas Pikniku Rodzinnego.

Pierwsze przygotowania stacji do pracy z terenu „Puszczy” rozpoczęły się w sobotę 30.04. i obejmowały wieszanie anteny KF. Po przybyciu na miejsce Mariusza SP9HSQ, Janka SP9BCH oraz Tomka SP9TOM rozpoczął się montaż masztu anteny do dachu oraz ramion anteny do pobliskich drzew. Po zakończeniu montażu przyszedł czas na testy anteny.

P1120566

P1120572

P1120579

P1120583

 

Piknik Rodzinny w ramach 40-lecia Szczepu „Puszcza”

3 maja od godzin południowych rozpoczęliśmy przygotowania do pracy stacji HF40HSP podczas Pikniku Rodzinnego. Na miejscu zjawili się Mariusz SP9HSQ, Michał SQ9ZAY, Tomek SP9TOM oraz Andrzej SQ9MUP wraz z Olą, młodą adeptką sztuki radiowej w naszym Klubie. Zaczęło się stawianie namiotu oraz montaż urządzeń.

Od godziny 14 rozpoczęliśmy pracę na stacji, na zmianę pracowali SQ9ZAY oraz SP9HSQ, SQ9MUP oraz SP9TOM cierpliwie instruowali chętnych jak nadawać alfabetem Morse’a przy Kąciku Telegraficznym. Tradycyjnie za prawidłowe nadanie swojego imienia można było otrzymać pamiątkową kartę QSL.

Foto_13

Foto_03

Foto_04

Foto_06

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również Niepołomicki Radar Burzowy oraz przechwytywane przy pomocy anteny QFH mapy pogodowe z satelitów NOAA.

Foto_11

Niekończącym zainteresowaniem wśród dzieci do ostatnich chwil pracy stacji cieszyły się… radiotelefony PMR, które były wręcz rozchwytywane.

Popołudniem do grupy dołączyli SP9BCH (który edukował młodzież), SQ9O (przelotem miedzy pracą), SQ9IAB oraz SQ9OKU.

Foto_16

Foto_17

Foto_07

Praca stacji została bardzo pozytywnie odebrana przez uczestników Pikniku. Mamy już zaproszenie na przyszłoroczną edycję. Bardzo serdecznie dziękuję osobom zaangażowanym w pracę stacji w całym okresie jej pracy, oraz szczególnie w czasie pikniku, gdzie wzbudziliśmy spore zainteresowanie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z pracy stacji podczas Pikniku Rodzinnego.

 

 

,

Dodaj komentarz