Niepołomicki Radar Burzowy


Jako że rozpoczyna się sezon burzowy postanowiliśmy uruchomić na naszej stronie nową zakładkę ” Radar„. Znajdziecie w niej dane na żywo ze stacji detekcji wyładowań atmosferycznych, zbudowanej w 2012 roku w Niepołomicach przez Mariusza SP9HSQ. W owym czasie była to jedna z pierwszych tego typu amatorskich stacji w Polsce. 

Zakładkę RADAR przygotował Tomek SP9TOM, specjalista IT Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców.

Pod tym linkiem znajdziecie historię powstania oraz zasadę działania tej stacji 🙂 

Niepołomicki Radar Burzowy wykrywa impulsy w promieniu ok. 3000 km! Sygnały z kilku takich stacji wędrują na serwer i po analizie możliwe jest ustalenie (z maksymalnym błędem do 900 m) miejsca uderzenia pioruna. Dzięki temu, że stacja znajduje się w Niepołomicach i jest podłączona do amatorskiego systemu Blitzortung mamy dostęp do dokładnych danych o uderzeniach w promieniu 50 km!. Również dzięki historii możemy obserwować przemieszczanie się komórki burzowej i… wcześniej zamknąć okna i wyłączyć elektronikę w domu 🙂

Bez tytułu

,

Dodaj komentarz