„Okolicznościowa stacja radiowa” – artykuł w Gazecie Niepołomickiej


W piątek pojawił się wakacyjny numer Gazety Niepołomickiej, a w nim artykuł o naszej stacji okolicznościowej HF24DN. Zapraszamy do lektury.

 

 

 

 

gazeta
Wakacyjne wydanie Gazety Niepołomickiej (kliknij w zdjęcie, by wyświetlić cały numer w PDF)

Okolicznościowa stacja radiowa
Tegoroczne Dni Niepołomic dla Niepołomickiego Klubu Krótko-falowców upłynęły bardzo pracowicie, a to za sprawą stacji okolicznościowej o znaku HF24DN, którą Klub uruchomił na czas trwania święta naszego miasta.
Radiowe stacje okolicznościowe upamiętniają lub promują wydarzenia o różnym charakterze (np. SN10EU – dziesiąta rocznica wstąpienia Polski do UE, SN07MPL – siódmy Małopolski Piknik Lotniczy, HF650N – 650-lecie lokacji Niepołomic, SN50MOA – 50-lecie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego). Dzięki krótkofalowcom, informacje o tych wydarzeniach trafiają do radioamatorów na całym świecie. Po zrealizowanej łączności do korespondenta wędruje pocztą okolicznościowa karta QSL (forma podobna do widokówki), która szczegółowo opisuje wydarzenie lub promowane miejsce.
Siedzibą stacji od piątku do niedzieli (22-24 maja) było jedno z pomieszczeń MCDiS, które zostało przystosowane nie tylko do pracy radiostacji, ale także na część pokazową. Prace przygotowawcze rozpoczęły się już we czwartek. Mimo przeszkadzającego deszczu kolegom Jankowi SP9BCH, Andrzejowi SQ9MUP, Irkowi SP9IM oraz Jurkowi udało się zainstalować przy budynku maszt z antenami na KF (fale krótkie) i UKF (fale ultrakrótkie). Kolejnym krokiem było dostarczenie i zamontowanie radiostacji oraz niezbędnego sprzętu. Do pracy na falach krótkich służyły nam radia ICOM IC-7000 oraz IC-735. Do pracy na falach ultrakrótkich używaliśmy radia Alinco DR-140. Wymienione radiostacje oraz rozwieszone anteny umożliwiały nam prowadzenie bezpośrednich łączności na pasmach 80, 40, 20 i 2 metry.
W piątek wieczorem stacja była gotowa do pracy i w eter poszło wywołanie ogólne dla znaku okolicznościowego HF24DN. Natychmiast zaczęli się zgłaszać korespondenci, chcący nawiązać łączność z naszą stacją okolicznościową. Łączności „na fonii” prowadzili Michał SQ9ZAY, Mariusz SP9HSQ oraz Sergiusz – młody adept sztuki krótkofalarskiej (11 lat). Na telegrafii, czyli alfabetem Morse’a, pracował Janek SP9BCH. W czasie trzech dni pracy stacji przeprowadzono w sumie 203 łączności z krótkofalowcami z 22 krajów, m.in. z Niemiec, Ukrainy, Danii, Irlandii, Francji, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Grecji, Serbii, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Rosji i oczywiście Polski. Za przeprowadzone łączności do korespondentów będą wysłane potwierdzenia w formie kart QSL, promujących naszą niepołomicką ziemię.
Odwiedzając siedzibę stacji okolicznościowej można było zobaczyć nie tylko sposób prowadzenia łączności przez radioamatorów, ale również dowiedzieć się czym jest krótkofalarstwo, jak zbudowane jest radio, do czego służy antena, w jaki sposób możemy porozmawiać z korespondentem znajdującym się na drugiej półkuli oraz że nasze fale nie są szkodliwe a krótkofalowcy mogą się przydać podczas kataklizmów i klęsk żywiołowych, zapewniając niezależną łączności na dowolny dystans.
Bardzo dużą popularnością cieszył się „Kącik Telegraficzny” przygotowany z myślą o najmłodszych. Klucz podłączony do komputera z odpowiednim oprogramowaniem dawał możliwość pisania na ekranie liter i cyfr poprzez „wystukanie” znaku alfabetem Morse’a, co sprawiało dużo radości zarówno młodszym jak i starszym odwiedzającym. Za prawidłowe nadanie Morsem swojego imienia można było otrzymać kartę QSL Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców.
Dodatkową atrakcją była wystawa sprzętu radiotechnicznego, obejmująca współczesne radiostacje i anteny KF, przenośne urządzenia UKF, skanery, odbiorniki globalne i zabytkowe odbiorniki radiowe (morski EKV102 oraz wojskowy EKD300). Mariusz SP9HSQ pokazał prosty odbiornik VLF, dzięki któremu odwiedzający mogli obserwować sygnały nadawane przez stacje wojskowe na bardzo niskich częstotliwościach. Można było również obejrzeć jego antenę ELF, służącą do odbioru Rezonansu Schumanna – naturalnego pola magnetycznego, tzw. „Pulsu Ziemi”.
Stacja okolicznościowa pracująca podczas 24. Dni Niepołomic cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Przez nasze stanowiska przewinęło się mnóstwo osób interesujących się radiotechniką. Ale co ważne, odwiedziło nas również wiele osób nie mających pojęcia, że można rozmawiać z drugą osobą za pomocą fal radiowych, bez używania telefonu czy internetu.
Niepołomicki Klub Krótkofalowców dziękuje Panu Burmistrzowi Romanowi Ptakowi za zaproszenie oraz Dyrektorowi Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, Panu Kajetanowi Konarzewskiemu za udostępnienie pomieszczenia podczas 24. Dni Niepołomic.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia naszej stacji, która będzie pracowała z okazji 125 rocznicy powstania OSP w Niepołomicach w dniach 18-19 lipca br. z terenu Strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej.

 

Michał Matusik SQ9ZAY

Mariusz Cieluch SP9HSQ

,

Dodaj komentarz