SP9MOA na 6 Konferencji ARISS w Ostrowie Wielkopolskim


22 października 2016 roku reprezentanci Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców w składzie:Michał SQ9ZAY, Mariusz SP9HSQ, Andrzej SQ9MUP oraz Franek SQ9FSZ wzięli udział w 6. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce, która po raz kolejny odbyła się w Ostrowie Wielkopolskim.

W czasie konferencji, będącej tradycyjnie elementem obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, zajęto się przede wszystkim zagadnieniami łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną; jej aspektami organizacyjnymi oraz technicznymi. Podsumowano także dotychczasową działalność organizacji Amateur Radio on the International Space Station w Polsce.

Jako, że w najbliższym okienku przyjmowania wniosków przez ARISS  planujemy wraz z MOA złożenie aplikacji szczególnie wsłuchiwaliśmy się w głosy kolegów mających to już za sobą. Ich spostrzeżenia i doświadczenia są dla nas cennymi wskazówkami przy realizacji tak wielkiego przedsięwzięcia. 

Okazję do podejrzenia Kontaktu ARISS będziemy mieć jeszcze w tym miesiącu, a to za sprawą zaproszenia, które otrzymaliśmy od organizatorów najbliższego kontaktu w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu. 

Podczas 6. Konferencja ARISS w Polsce spotkaliśmy dwóch przemiłych kolegów, uczestników projektu budowy drugiego polskiego satelity PW-Sat2 (patrz https://skfb.ly/IGAD ). Kamil Sażyński SQ5JRN oraz Artur Łukasik w swoim wystąpieniu przedstawili założenia misji oraz stan jej realizacji. Głównym celem wystrzelenia PW-SAT-a jest przetestowanie specjalnie skonstruowanego żagla deorbitacyjnego o wymiarach 2 na 2 metry. Taki żagiel mieści się w niewielkim pojemniku wewnątrz satelity i będzie rozłożony na sygnał przesłany z Ziemi. Jego duża powierzchnia powinna wywołać hamowanie satelity i szybkie spalenie w atmosferze (patrz www.youtube.com/watch?v=wVxRhEifpv0 ). Jeżeli eksperyment powiedzie się, zaproponowane przez polski Zespół Projektowy rozwiązanie będzie mogło być stosowane w każdym innym satelicie, który po zakończeniu swojej misji zwykle wiele lat krąży po orbicie jako „śmieć kosmiczny”, stanowiąc zagrożenie dla innych obiektów w kosmosie. Po rozłożeniu żagla deorbitacja i spalenie w atmosferze powinno nastąpić w ciągu kilku miesięcy.
Po prelekcji zamęczyliśmy pytaniami Kamila i Artura, dowiadując się PRAWIE wszystkiego o budowie takiego satelity, oczywiście pod kątem skonstruowania własnego 🙂 Potrzebujemy tylko jakieś 200.000 Euro, w tym 140.000 na samo wystrzelenie urządzenia 🙂
Z niecierpliwością czekamy na start misji PW-Sat2, który ma nastąpić pod koniec przyszłego roku. Radioamatorzy będą mogli odbierać i dekodować sygnały telemetrii z satelity na częstotliwości 435,02 MHz, a następnie przesyłać je do Zespołu Projektującego. Odebrane przez nas informacje pozwolą autorom projektu na bieżące monitorowanie pracy urządzeń pokładowych satelity.
Strona projektu http://pw-sat.pl/

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”18″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”50″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

,

Dodaj komentarz